piątek, 7 grudnia 2012

Linie szkieletowe



Wygięcia poziomic mają za zadania zobrazować doliny lub grzbiety przedstawianego terenu. Do szybkiego rozpoznania na mapach poziomicowych i hipsometrycznych tych form służą linie szkieletowe w postaci: osi dolin (niekiedy z zaznaczonym kierunkiem spływy wody) oraz linii grzbietowych.

Pisząc (czyt. mówiąc) krótko, linie szkieletowe przecinają poziomice pod kątem prostym, w miejscach ich największego wygięcia. Jeżeli poziomice wygięte są swą wypukłością w kierunku przeciwnym do spadku terenu to przedstawiają dolinę. Jeżeli zaś poziomice wygięte są swą wypukłością w kierunku spadku zbocza/stoku to obrazują wówczas grzbiet.
 
źródło ilustracji: P. Tokłowicz

Pogmatwane to tłumaczenie, prawda? Proponuję inną wersję...
Schodzimy kolejnymi poziomicami z wyższych wartości do niższych po ich wygięciach. Nagle przewracamy się i... co wówczas człowiek robi, aby zabezpieczyć się przed uderzeniem? ... wyciągamy przed siebie ręce. Inaczej rzecz ujmując: układamy ręce jak poziomice - do przodu... - w ten sposób wyznaczyliśmy dolinkę!!!

Czas na ćwiczenia...

1. Różnicując rodzaj linii, wyznacz na poniższym rysunku poziomicowym linie grzbietowe oraz osie dolin. Zanim przystąpisz do wykonania polecenia spróbuj opisać wartościami liczbowymi wyrysowane poziomice.
 

 2.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz